Czy III wojna światowa już trwa? “Gdy się zaczyna, zwykle tego nie zauważamy”

3 wojny światowej nie będzie

Dlatego wybory prezydenckie na Tajwanie mają kluczowe znaczenie dla całego świata. Gen. Skrzypczak podkreślił, że dyskusja między głowami państw odbyła się za zamkniętymi drzwiami, dlatego – jak mówił – dziwi go decyzja o upublicznieniu tego wątku rozmowy. – Skoro nie zapadły żadne wiążące deklaracje, nie powinno się o tym mówić – powiedział. Jak ocenił, “tego rodzaju dyskusje nie mają żadnego racjonalnego uzasadnienia w kontekście tego, co dzieje się teraz na świecie”. – Wojna na Ukrainie to jest oczywiście nasza sprawa, ale nie możemy angażować się militarnie w ten konflikt – przekonywał.

“Jeśli wybuchnie III wojna światowa”. Wskazali najbezpieczniejsze kraje

Po trzecie wreszcie, choć konflikty te i prowadzące do nich napięcia miały wymiar lokalny, środkowoeuropejski, ogniskowały w sobie spory geopolityczne o wiele większej skali. Dotyczyły nie tylko Europy, ale całego świata, a zwłaszcza terenów oddzielających czy też, jak kto woli, łączących Europę z Afryką i Azją, w tym m.in. Regionu Morza Czarnego i powiązanego z nim Bliskiego Wschodu.

„Oni walczą za nas” – to nie tylko pięknie brzmiące hasło polityczne, ale opis sytuacji geopolitycznej, w której znalazły się Europa i USA. Ciekawe byłoby pytanie, dlaczego tym razem światowy charakter konfliktu stał się dla wszystkich oczywisty od razu – inaczej niż w analogicznych przypadkach z przeszłości. Być może stało się tak głównie za sprawą świeżego doświadczenia pandemii koronawirusa, które niejako przygotowało nas do myśli, że dramatyczna destabilizacja naszego świata może dokonać się w ciągu zaledwie kilku tygodni czy miesięcy. Inaczej niż poprzednio opinia światowa nie trzymała się kurczowo nadziei na szybki powrót do „normalności”, o której już wiemy, że minęła, być może bezpowrotnie. Słowem, w chwili rosyjskiej inwazji na Ukrainę wszyscy byliśmy gotowi przyjąć do wiadomości, że świat ponownie stanął na głowie.

Dezinformacja, cyberataki, ingerencje w wybory oraz wysiłki zmierzające do dyplomatycznej izolacji Tajwanu stanowią inny element tej kampanii. Według RAND Corporation Tajwan “jest od lat poligonem doświadczalnym Pekinu w zakresie wojny informacyjnej. Chińskie działania dezinformacyjne przyniosły wymierne efekty, w tym pogorszenie tajwańskiej polaryzacji politycznej i społecznej”. Nie cieszą się znaczącym poparciem wśród tajwańskich partii politycznych.

Putin o wybuchu III wojny światowej

A dziś w głowach Putina i jego strategów patrzących na słabnącą Rosję położoną pomiędzy Zachodem (czy NATO) a Chinami. W ciągu ostatnich dwóch lat rozpoczęła się, została wznowiona lub zaostrzyła się zaskakującą liczbę konfliktów zbrojnych. Lista obejmuje nie tylko wojny w Strefie Gazy i w Ukrainie, ale także działania wojenne między Armenią a Azerbejdżanem w Górskim Karabachu, Serbii przeciwko Kosowu, walki we wschodnim Kongu etc. Na to wszystko nakłada się perspektywa wybuchu poważnej wojny w Azji Wschodniej, na przykład w wyniku inwazji Chin na Tajwan.

  1. Zawsze można uderzyć bardziej symbolicznie, a można bardziej skutecznie.
  2. Dla ukraińskiej armii miasto jest symbolem zwycięskich walk z Rosjanami.
  3. Regionu Morza Czarnego i powiązanego z nim Bliskiego Wschodu.
  4. Wraz z pierwszymi zimnymi dniami wzrasta liczba pytań o dostępność węgla na składach.

P.n.e. Kerkyry, zbuntowanego dawnego satelity Koryntu, jednego z głównych sojuszników Sparty. Sam Tukidydes wskazuje na najgłębszą – jak pisze – „najprawdziwszą przyczynę” wojny, którą miał być wzrost potęgi Aten i równocześnie strach, jaki ten wzrost wywoływał u Spartan. W ten sposób wojna miałaby dla Sparty charakter prewencyjny, a tym samym stanowiłaby analogię do deklarowanych, być może nie całkiem fałszywie, obsesyjnych motywów Putina. Odmówił podania dalszych szczegółów, ale stwierdził, że taka strefa może być wystarczająco duża, aby uniemożliwić przedostanie się zagranicznego uzbrojenia na terytorium Rosji. – Nazistowskie Niemcy, faszystowskie Włochy Ma to cechy charakterystyczne z dniem trendów dla dolara amerykańskiego i cesarska Japonia utworzyły swoją Oś dopiero wtedy, gdy reszta świata zaczęła odpierać ich regionalne agresje.

Generał Sir Richard Barrons, były dowódca Dowództwa Połączonych Sił Wielkiej Brytanii, oświadczył niedawno, że obawia się, że Ukraina może w tym roku ponieść porażkę, jeśli nie otrzyma broni Gorący od ognia najnowsze wiadomości Indie i amunicji potrzebnej do zabezpieczenia linii frontu.

Matki 40 plus. Późne rodzicielstwo w Polsce jest coraz częstsze. „Ludzie mówią: krzywdę dziecku robisz”

3 wojny światowej nie będzie

– Pomysł, że teraz wysyłamy tam nasz sprzęt bojowy, nasze wojska, samoloty, pilotów i czołgi – nie oszukujmy się – to jest trzecia wojna światowa – mówił niedawno prezydent USA Joe Biden. Stąd NATO nie kwapi się do bezpośredniej interwencji na Ukrainie, np. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w poniedziałek, że nie należy “wykluczać” wysłania zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę w przyszłości, choć – jego zdaniem – na obecnym etapie “nie ma konsensusu” w tej sprawie. W dyskusji padają niekiedy argumenty oparte na historycznych analogiach, zawsze oczywiście obarczone grzechem uproszczeń.

Taktycznej broni jądrowej o stosunkowo małej lub średniej sile rażenia niż w przypadku ataku z wykorzystaniem strategicznych głowic jądrowych. Po drugie, wstępem do nich staje się atak potężnego europejskiego lub eurazjatyckiego imperium lub imperiów na mniejszego sąsiada lub sąsiadów z tego właśnie regionu. Tak jak w czasach kajzerowskiej czy hitlerowskiej Rzeszy, które pragnęły po kolei rozstrzygnąć nieuchronne w ich przekonaniu wojny przeciwko Zachodowi i Rosji (lub lokalnym przeciwnikom z Europy Wschodniej).

Trzeba tu doprecyzować od razu, jak definiujemy „wojnę światową”. Byłby to otwarty konflikt na pełną skalę potęg bądź bloków wojskowych. W naszym przypadku jest to najczęściej wizja upokorzonego Putina sięgającego po atomową walizkę, by rozpętać globalny Armagedon. – Chińska agresja na Tajwan mogłaby wywołać wojnę ze Stanami Zjednoczonymi, stawiając dwie najpotężniejsze armie świata i ich dwa arsenały nuklearne przeciwko sobie.

Irański odwet był nieunikniony. Czy da się uniknąć wielkiej wojny na Bliskim Wschodzie?

Nie ma jednak takiego automatyzmu – podkreśla Stefan Garsztecki, politolog i historyk z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz. Trendline przełomowy system handlowy Jego zdaniem nie musi dojść do kolejnych etapów eskalacji, jak w 1939 roku, pod warunkiem, że zostaną podjęte zmasowane “środki zaradcze”. Widać to również na przykładzie “zamrożonych konfliktów” w Gruzji i Republice Mołdowy – zaznacza naukowiec.

Dlatego niemal nie istnieje szansa, że przyjazny Chinom kandydat zostanie w najbliższych latach prezydentem. A bez przyjaznego Chinom prezydenta i parlamentu osiągnięcie wymarzonego celu, jakim jest przejęcie kontroli nad wyspą bez wojny, jest nierealne. W Niemczech takie wypowiedzi spotykają się najczęściej z chłodną analizą. Zdaniem politologa Herfrieda Muenklera z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, najważniejsze jest “absolutne ograniczenie konfliktu w czasie i przestrzeni, aby nie dopuścić do przekształcenia się go w pożogę”.

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii. Wraz z pierwszymi zimnymi dniami wzrasta liczba pytań o dostępność węgla na składach. Surowca jest pod dostatkiem, a cena jest niższa niż w latach ubiegłych. Dominuje nadal krajowy surowiec, ale coraz częściej pojawia się importowany, głównie z Kazachstanu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *